Hrdinové z Innsbrucku. Kdo z účastníků YOG 2012 uspěl i mezi dospělými?

Historicky první Zimní olympijské hry mládeže hostil v roce 2012 rakouský Innsbruck. Na desetidenním zápolení nejlepších juniorů světa Česko reprezentovalo 24 borců, kteří domů přivezli dvě medaile. O kom z účastníků her je slyšet i v dospělých kategoriích?

Olympijským vítězem mládežnických her v Innsbrucku se stal sdruženář Tomáš Portyk. Ten po generační výměně v české reprezentaci severské kombinace spolu s Miroslavem Dvořákem táhne prapor této tradiční disciplíny. Portyk reprezentoval i na ZOH v Soči, kde ho však výrazně limitoval zlomený prst.

Druhou českou medailistkou YOGu 2012 byla stříbrná Veronika Čamková. Ta uspěla ve skikrosu, ačkoliv se věnuje spíše alpským disciplínám. Dvacetiletá závodnice z klubu ve Velkém Meziříčí je oporou české juniorské reprezentace a chce nakouknout i mezi ženy.

Na YOGu 2012 se objevila další zajímavá jména, která sice medaile nepřivezla, ale přesto je o nich slyšet i v dospělých kategoriích. “Je samozřejmě krásné, když na mládežnických olympiádách něco vyhrajete, ale neznamená to automaticky úspěch v kategorii elitní. Často se stává, že velkým talentům mezinárodní konkurence otevře oči a donutí je začít na sobě ještě více pracovat. Podívejte se třeba na Gabrielu Soukalovou, tak nikdy na Evropském olympijském festival mládeže neuspěla a jak jí to nyní jezdí,” připomíná vedoucí olympijských výprav Martin Doktor a zmiňuje další mezinárodní mládežnickou akci. EYOF - European Youth Olympic Festival předběhl YOG a svoji historii píše už od roku 1991. Celosvětový YOG teprve od roku 2010.

A zůstaňme u biatlonu. Podobný příběh možná napíše i Jessica Jislová (na YOG 2012 skončila 6.) nebo Adam Václavík (8. z YOGu). Oba mladí závodníci už letos v nabité české konkurenci nakoukli do Světového poháru.

Stejný kousek se povedl i rychlobruslařce Nikole Zdráhalové, kterou objevil trenér Petr Novák půl roku před Olympijskými hrami mládeže. V Innsbrucku dojela Zdráhalová osmá a nyní je již stabilní členkou českého národního týmu mezi a jezdí Světový pohár žen.

Kompletní fotogalerii z YOG 2012 v Innsbrucku si můžete prohlédnout zde.

video / foto dne

pic02

Flash news

České hokejistky získaly stříbrné medaile

Hokejistky získaly v posledním dnu olympijských her pro českou výpravu stříbrné medaile. Ve finále nestačily na Švédky poměrem 1:3. Jedinou trefu našeho celku obstarala Laura Lerchová.

Češi mají druhou stříbrnou medaili

Čeští krasobruslaři Martin Bidař a Anna Dušková společně se závodníky z Francouzska, jedním z Ukrajiny a krasobruslařkou z Lotyšska vybojovali v disciplíně smíšených NOC týmů - dvojic stříbrnou medaili.

Social hub

@olympijskytym

RT @Olympics: A very Happy Birthday to Rio 2016 medallist @Petra_Kvitova! #StrongerTogether @ITFTennis @olympijskytym t.co/wtt1

@olympijskytym

‍♂️ Hned čtyři čeští bikeři aktuálně figurují ve světové elitní desítce řebříčku Mezinárodní cyklistické unie. V pořadí států pak českým ženám i mužům náleží umístění v elitní světové pětce. t.co/2LUUBMop14

@olympijskytym

Nahlédněte do zákulisí nejlepších týmů či pronikněte do hlavy legendy, jakou je basketbalista Michael Jordan. t.co/VPb2eqIpP9